image/svg+xml
image/svg+xml

Bartın'da Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğrencisi Olma Fırsatı

Bölümün İçeriği


Uluslararası Ticaret, uluslararası şirketlerin veya çok uluslu şirketlerin yaptıkları ithalat ve ihracata ilişkin ekonomik temeller, işlemler ve uygulamalar, dış ticarette kullanılan belgeler, dış ticaretin finansmanı gibi farklı ancak birbirlerini tamamlayan alanlardan meydana gelmektedir.

Lojistik, sadece taşımacılık manasına gelmemektedir. Lojistik genel anlamda ‘’müşteri ihtiyaçlarını karşılamak üzere her türlü ürün, servis hizmeti ve bilgi akışının, başlangıç noktasından (kaynağından), tüketildiği son noktaya (nihai tüketici) kadar olan tedarik zinciri içindeki hareketinin etkili ve verimli şekilde planlanması, uygulanması, taşınması, depolanması ve kontrol altında tutulması gibi hizmetleri kapsamaktadır’’.

Bölümümüz uluslararası ticaret ve lojistik alanında yetkinlik kazandıracak nitelikte derslerden oluşmaktadır. Bununla birlikte ekonomi ve işletme gibi bölümlerin temel derslerini kapsamaktadır.


Mesleği Önemi ve Geleceği


 

Küreselleşmeyle birlikte ticaret, ulusal boyuttan uluslararası boyuta geçmiştir. Bu çerçevede ihracat ve ithalat işlemlerine, çeşitli belgelerine ve finansman süreçlerine hâkim, yeni pazar bulma faaliyetlerinde uzman eleman ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Ayrıca gelişen lojistik sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün artması, sektörün hızlı büyümesi, maaş imkanlarının iyi olması bölüm mezunları için fırsattır.

Ülkemizde yatırımların artmasıyla birlikte üçüncü havalimanı, üçüncü köprü, hızlı trenler lojistik köyleri ve başta bölgemizde yapımı devam eden filyos limanı olmak üzere yeni limanlar uluslararası ticaret ve lojistiğin ülkemizdeki önemini artırmaktadır.

Bu nedenlerle, uluslararası ticaret ve lojistik alanlarında uzmanlık bugünün ve geleceğin revaçta meslekleri arasında yer almaktadır.



Çalışma Alanları



 Özel

 • Bankaların kambiyo birimleri
 • Serbest bölgeler
 • Dış ticaret sermaye şirketleri
 • Limanlar
 • Havayolu yolcu ve kargo şirketleri
 • Özel kuruluşlarının ihracat-ithalat birimleri,
 • Gümrük, uluslararası ticaret ve nakliyat firmaları
 • Lojistik köyler
 • Lojistik Hizmet Sağlayıcılar

 

Kamu

 • Tüm İİBF bölümleri mezunlarının sahip olduğu iş olanakları
 • Eximbank
 • İhracatçı birlikleri ve üye kuruluşları
 • Gümrük müsteşarlığı

 

Ayrıca kamuda uluslararası ticaret ve lojistik bölümü şartlı ilanların mevcut olması.


 

Neden Bartın?





Bartın, şehrimizde yer alan Amasra, İnkumu, Güzelcehisar, Mugada, Çakraz gibi turizm noktalarıyla bir cazibe merkezi durumundadır. Şehrimiz, görenlerin hayranlıkla geçmişe götüren tarihi dokusu, plajları, milli parklarıyla bir turizm kentidir. Ülkemizin iki büyük kenti olan Ankara ve İstanbul’a yakın sayılabilecek bir mesafededir.



Karadeniz’in yemyeşil doğa ile buluştuğu Bartın’da yaz sıcaklarında ferahlamak istetenler için 13 yerde denize girme imkanız bulunmaktadır.

 

Bartın plajlarından İnkumu, Amasra ve Çakraz plajları: sosyal donatılarıyla deniz turizminin en önemli merkezleridir.

 

Bu plajların dışında Güzelcehiasar, Mugada, Hatipler Kızılkum, Bozköy, Akkonak, Deliklişile, Göçkün, Kurucaşile, Tekkeönü, Kapısuyu, Karaman ve Çambu plajları temiz kumları ve doğayla bütünleşen güzellikleriyle öne çıkmaktadır.





Neden Bartın Üniversitesi?





Bölümümüzde kamu ve özel sektörün ihtiyaç duyduğu uluslararası ticaret ve lojistik uzmanı ihtiyacını karşılayabilecek, teori ve uygulamaya hâkim, dış ticaret ve lojistik süreçlerinin tümünü yönetebilecek orta ve üst kademe yönetici adayları yetiştirmektir. Eğitim dili Türkçe olan bölümümüzde öğrencilerin mesleki ilişkilerini iyi derecede sürdürülebilecekleri en az bir yabancı dile hâkim olmaları amacıyla, eğitim öğretim yılları içerisinde verilecek temel yabancı dil ve mesleki yabancı dersleriyle öğrencilerimiz dil öğrenimlerini tüm eğitim-öğretim süreleri boyunca devam ettirilebileceklerdir. Üniversitemiz bünyesinde faaliyet gösteren koordinatörlükler aracılığı ile Avrupa, Asya ve Afrika ülkeleri ile Akademik İş birliği, Erasmus ve Mevlâna kapsamında toplam 114 ayrı anlaşması bulunan üniversitemiz, öğrencilerine eğitimlerinin bir bölümünü yurtdışında görme fırsatını sunmaktadır. Ayrıca öğrenciler, okudukları bölüm ile eş zamanlı bir başka bölümde eğitimlerini sürdürebilecekleri çift anadal programından ya da lisans bölümlerine konu bakımından yakın olan başka bir bölümün lisans öğrenimine kısmen katılabilecekleri yandal programından yararlanabilmektedir.




Bölgemizde Bulunan Filyos Vadisi Fırsatı




Filyos Endüstri Bölgesi, güneyindeki Filyos Serbest Bölgesi ve Türkiye'nin en büyük limanlarından biri olan Filyos Limanı da Filyos Yatırım Havzası'nda yer alan ve Türkiye’nin önemle üzerinde durduğu ulusal bir yatırım projesidir. Projeyle birlikte yeni taşımacılık koridorları oluşturulması, İstanbul ve Çanakkale Boğazları'nın trafik yükünün azaltılması, nitelikli üretimin arttırılması, ulusal ve uluslararası taşımacılık ve ticaretin geliştirilmesi planlanmaktadır.

Bölgedeki üç yatırımdan birisi olan Filyos Limanı Türkiye’nin artan dış ticaretini karşılamak ve bölgesel bir aktarma merkezi olmasını sağlamak için planlanmıştır. Türkiye’nin Batı Karadeniz kıyısında, Zonguldak ili sınırları içerisinde yer almakla beraber Bartın’a uzaklığı 45 km’dir.

 

Bununla beraber Filyos’un;

 • Türkiye’nin ilk mega endüstri bölgesi olması
 • Ulaşım ve lojistik imkanların çeşitliliği
 • Tedarik ve pazarlama alanlarının çeşitliliği
 • Geniş hinterland alanı
 • 166 hektar alana sahip Filyos Serbest Bölgesi
 • 25 milyon ton/yıl kapasiteli Filyos Limanı

gibi özelliklere sahip olması bölümümüz öğrencileri için büyük bir fırsattır. Mega endüstri bölgesinin öğrencilerimize sunacağı staj olanakları ile öğrencilerimiz teoride öğrendiklerini uygulamaya geçirme fırsatı bulacaktır. Böylece iş hayatına hazır bireyler olarak mezun olacaklar. Bölgenin dış ticaret ve lojistik uzmanlarına ihtiyaç duyması, bölge şirketleriyle irtibat halinde olan mezunlarımıza hızlı bir şekilde iş imkânı sağlayacaktır.

 

Bölümümüz hakkında her türlü soru ve görüşlerinizi sosyal medya hesaplarımızdan sorabilirsiniz.


İnstagram hesabımız: https://www.instagram.com/bartin.utl


Facebook hesabımız: https://www.facebook.com/butl74/



 





 

 • Üniversitemiz ‘Akıllı Lojistik ve Bütünleşik Bölge Uygulamaları’ Alanında İhtisaslaşmaya Hak Kazandı

 • Öğrencilerimiz 15. International Supply Chain Camp'e Katıldılar

 • HOŞGELDİNİZ

 • Bize İnstagram'dan Ulaşabilirsiniz

 • Bartın'da Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğrencisi Olma Fırsatı

 • Bölümümüz 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılında Öğrenci Alımına Başlayacaktır

 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölüm Başkanlığına Dr. Öğr. Üyesi Sabahattin Çetin Atanmıştır

 • Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümümüz Açıldı